Uwaga na efekt szklarniowy - czyli jak prawidłowo przechowywać okna przed montażem

2019.04.12
Jednym z najczęściej spotykanych problemów powstających w skutek niepoprawnego przechowywania konstrukcji z PCW są tzw. skurcze listew przyszybowych wynikające ze zmian temperatury. Problem nasila się w sezonie letnim, szczególnie jeśli szczelnie owinięte folią przeźroczystą okna są ustawiane na stojakach transportowych pod gołym niebem, gdzie są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Ciepło wędruje pomiędzy elementami konstrukcyjnymi stolarki i pomiędzy kolejnymi oknami na palecie, aż do wystąpienia równowagi energetycznej. W związku z utrudnioną wymianą powietrza temperatura wewnątrz zafoliowanych stojaków z oknami jest wyższa niż na zewnątrz – jak w szklarni. W dni słoneczne tak pozostawione okna nagrzewają się nawet do temperatury 60-70°C.

Pod wpływem ciepła listwy przyszybowe się naturalnie wydłużają, jednak fizycznie nie dochodzi do zmiany ich długości, ponieważ są one trwale osadzone w oknie i ograniczone narożnikami ramy bądź skrzydła, które ze względu na zastosowane w nich wzmocnienia ulegają znacznie mniejszemu wydłużeniu niż PCW. W związku z tym rozszerzający się materiał powoduje pęcznienie listew.

W nocy, w wyniku spadku temperatury, listwy przyszybowe się kurczą, jednak nie są w stanie wrócić w 100% do stanu pierwotnego, występującego przed ich nagrzaniem. Na profilach powstają wybrzuszenia, a listwy pozostają trwale skrócone, co wpływa na osłabienie ich zespolenia w narożach.

Rozszerzalność cieplna jest naturalną cechą wszystkich materiałów i nie da się do końca wyeliminować tego zjawiska, ale należy minimalizować jego skalę. Norma europejska EN 12608 określa dopuszczalną zmianę długości spowodowaną różnicami temperatury profili PCW o nie więcej niż 0,4% (1000 mm x 0,4% = 4 mm) - powyżej tego poziomu konstrukcje wykonane z PCW mogą zostać znacząco osłabione.

W związku z tymi zjawiskami zaleca się przechowywać okna zawsze w zacienionych miejscach  oraz usuwać folię zabezpieczającą zbiorczo paletę zaraz po dostawie, co pozwoli uniknąć efektu szklarniowego.

Należy pamiętać, iż uszkodzenia powstałe wskutek nieprawidłowego przechowywania konstrukcji przez klienta nie są objęte ochroną gwarancyjną producenta.

Zobacz także: Uwaga na efekt szklarniowy - czyli jak prawidłowo przechowywać okna przed montażem

Polecane artykuły

Pozostałe aktualności